Bültenler

Yerli otomobil TOGG TEKNOFEST'te

Haber7

Türkiye’nin otomobili TOGG, Türkiye’nin Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST'te yerini aldı.

Yeni otomobiller çip krizine takılmadı

Sabah Gazetesi

Otomobilde çip krizi, en çok Türkiye'yi etkiledi. Firmalar yetersiz arz nedeniyle talebi karşılayamazken, otomobilde bekleme süresi ise üç aya çıktı. Ancak, buna rağmen Türkiye otomotiv pazarında yeni model rüzgarı esmeye devam ediyor.

İkinci el parçaya Danıştay 'dur' dedi

Haber7

Danıştay, sigortanın hasar gören araçta sahibinin rızası alınmadan orijinal parça yerine ikinci el parça kullanmasına yapılan itirazı haklı buldu.

Yeni Citroen C3'ten küresel atılım

Haber7

Citroen, hatchback sınıfındaki modeli yeni C3'ü uluslararası stratejileri kapsamında Hindistan ve Güney Amerika pazarlarına yönelik geliştirdi.

Hyundai Boston Dynamics ile güvenlik robotu üretti

Habertürk

Koreli otomotiv üreticisi Hyundai, Boston Dynamics ile birlikte geliştirdiği robotu görücüye çıkardı. İki şirketin geliştirilmesinde birlikte rol oynadığı robot, fabrikaların güvenlik departmanlarında kullanılacak. Güvenlik robotunun, yapay zekası ile endüstriyel alanların uzaktan gözlemlenmesine olanak tanıyacağı aktarıldı. Hyundai, geçtiğimiz aylarda Boston Dynamics’in kontrol hisselerini satın almıştı

KKTC'nin yerli otosu dünya vitrine çıktı

Haber7

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yerli otomobili Günsel, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı (IAA Mobility) ile dünya vitrinine çıktı.

Elektrikli araçların kornasında 'Made in Türkiye' imzası

AA

Bursa'da 40 yıldır araç kornası üreten, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2018'de uzaya yolladığı Roadster model araçta da ürünü bulunan firma, son dönemde elektrikli araç üreticilerinin tedarikçisi oldu.

“Dört mevsim lastik 5 yılda yüzde 16 büyüyecek”

Dünya Gazetesi

Michelin Türkiye Satış Direktörü Sertan Akçagöz, pandemiyle birlikte pazarın küçüldüğünü fakat sonrasında talebin patladığını belirterek, “Özellikle 4 mevsim lastiğinde önümüzdeki 5 sende yüzde 16’lık bir büyüme bekliyoruz.” dedi.

Avusturyalı cargo-partner, Türkiye'de gümrük şirketi kurdu

Dünya Gazetesi

Avusturyalı lojistik şirketi cargo-partner, Türkiye’ye yönelik yatırımlarına devam ediyor. cargo-partner, son olarak lojistik ihtiyaçların tüm süreçlerini içeren çözümler sunabilmek amacıyla CP Gümrük Müşavirliği A.Ş adında şirket kurdu.

Skoda Genel Müdürü Başar'dan 'çip' açıklaması

Habertürk

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, çip sorunu nedeniyle bugün Avrupa'da her markanın fabrikasının önünde on binlerce tamamlanmamış, üretilmemiş araç olduğunu belirterek, "Bunlar basit eksiklikler nedeniyle tamamlanmayı bekliyorlar. Dolayısıyla biz de bütün rakiplerimiz gibi satış ve pazarlama planlarımızı bu bilinmezliğin içinde yapıyoruz" dedi.

Otomotivden alınan ÖTV'de 8 milyar liralık rekor

Habertürk

Pandemi nedeniyle 2020’de büyük kayıp yaşayan otomotiv sektörü, 2021’e de çip krizi ve üretim aksamalarıyla başladı. KPMG Türkiye’nin raporuna göre, sürdürülebilirlik sektörün en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi, siber güvenliğin önemi de hiç olmadığı kadar arttı. Raporda, çip üretiminin gerektirdiği su tüketimine de dikkat çekilerek, kuraklık nedeniyle krizin 2023'e kadar uzayabileceği uyarısı yer aldı. Raporun Türkiye kısmında ise, sektörün gündeminin ilk sıralarında yer alan ÖTV konusuna yer verildi. Ağustos ayındaki düzenlemenin satışları artıracağı aktarılırken, Mart 2021 itibariyle otomotivden elde edilen gelirlerin tarihteki en yüksek seviyesine çıktığı ve bu dönemde ÖTV tahsilatının yüzde 242 artış göstererek 8 milyar TL’yi aştığı belirtildi