Bültenler

Haziran şaşırttı, ikinci yarıdan beklenti arttı

Dünya Gazetesi

Haziran satışlarında %66'lık sürpriz büyüme yaşayan otomotivciler, ikinci yarıya daha umutlu girdi. Arz sıkıntısının da azalması beklenirken, neredeyse tüm markalar yılsonu tahminini yukarı yönlü revize etti.

Otomotivde 10 yıllık ortalama seviyeye yaklaşıldı

AA

OYDER Başkanı Şahsuvaroğlu, "Haziran ayında normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte otomotiv sektöründe son 10 yıllık satış ortalamalarına yakın bir seviyeye gelindi. Otomobil pazarı, haziran ayında geçtiğimiz yıla göre tam yüzde 66,3 artmış durumda" dedi.

Rekabet Kurulu'ndan Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW'ye soruşturma

Habertürk

Rekabet Kurulu, Almanya’da yerleşik, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında yürütülen ön araştırması sonucu söz konusu lüks otomobil üreticilerine soruşturma açmaya karar verdi. Ön araştırma sonucunda araç tavanları, partikül filtre kullanımı önlenmesi, SCR teknolojisi ve AbBlue depo boyutuyla ilgili iddiaların ciddi ve yeterli bulunduğu belirtildi

Haziranda ihracat yüzde 15.8 arttı

Habertürk

Türkiye’nin ihracatı 2020 yılı haziran ayında yüzde 15.8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre artış hızı yüzde 35.2'yi buldu.Haziran’da 1.443 firma ihracat ailesine katılırken, 27 sektörün 24’ü ihracatta artış sağladı. Fındık ve Mamülleri, Hububat, Mücevher, Gemi ve Yat, Süs Bitkileri sektörleri ihracatlarını aylık bazda yüzde 50’nin üzerinde artırırken, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazırgiyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

Akdeniz’in en büyük Ro-Ro’su sefere çıkıyor

Dünya Gazetesi

237 metre uzunluğunda, 450 TIR kapasiteli gemi, DFDS Pendik Limanı’nda gerçekleşen isim verme töreninin ardından, Truva antik kentinden alınan ilhamla “Troy Seaways” adını aldı.

MTV'de ikinci taksit ödeme dönemi başladı

Habertürk

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) ikinci taksit ödeme dönemi 1 Temmuz itibariyle başladı. Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, mükellefler, İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifre girişi yapmadan "MTV Ödeme" alanına plaka ve kimlik numarası bilgilerini girerek işlemlerini gerçekleştirebilecek

GLA'nın ikinci nesli Türkiye'de satışa sunuldu

Habertürk

Mercedes'in kompakt sınıf ailesinin altıncı modeli olarak satışa sunulan yeni GLA, 'GLA 200' motor seçeneğiyle Türkiye'de satışa sunuldu. Aracın başlangıç fiyatının 412 bin 500 TL’den başladığı bildirildi.

ABD'den Toyota Türkiye'ye en iyi fabrika ödülü

AA

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Amerikalı bağımsız araştırma şirketi JD Power tarafından Avrupa ve Afrika bölgesindeki en iyi fabrika seçilerek "Golden Plant" ödülüne layık görüldü.

Cenevre fuarı 2022'ye kaldı

AA

Dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından kabul edilen Cenevre Otomobil Fuarı, COVID-19 salgını nedeniyle 2021'de de iptal edildi.

Trafiğe 5 ayda 311 bin 998 aracın kaydı yapıldı

AA

Ocak-Mayıs döneminde 311 bin 998 taşıtın trafiğe kaydı yapılırken, trafikteki toplam taşıt sayısı ise 293 bin 296 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Mayıs sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.77 artarak 23 milyon 448 bin 381'e yükseldi

Gürcistan'dan Otokar'a 175 adetlik otobüs siparişi

Dünya Gazetesi

Otokar, Gürcistan Belediye Kalkınma Fonu ile 175 adet otobüs ve bu otobüslerin yedek parça ve eğitimlerini kapsayan yaklaşık 18,7 milyon euro tutarında bir sözleşme imzaladı.

Otomotivde toparlanma başladı, tam kapasite eylülde...

Dünya Gazetesi

Nisanda kapalı olan, mayısta ise yüzde 40 kapasite ile çalışan otomotiv fabrikalarında haziranda iç pazardaki canlanma ile üretim hızlandı. Kapasite %65'e çıktı. OİB Başkanı Çelik, “Tedbirlerin gevşetilmesi ile eylülde tam kapasite hedefliyoruz” dedi.