Yeni Hyundai elektrikli araba fabrikası için adaylar ABD ve Gürcistan

Yeni Hyundai elektrikli araba fabrikası için adaylar ABD ve Gürcistan
(otoajanda.com) Okunma Sayısı : 15

Türkiye’deki fabrikasında yıllık 230 bin üretim kapasitesine sahip olan Hyundai, yeni elektrikli araba (EV) modelleri için çalışma alanını genişletmek istiyor. Yeni bir elektrikli araç üretim tesisi kurmayı planlayan Hyundai’nin adaylarının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Gürcistan olduğu belirtildi.

Reuters’e açıklamalarda bulunan Hyundai, fabrika kurma planlarının olduğunu doğrulayarak; Hyundai ve Kia’nın EV modellerinin üretileceği fabrikaların ABD ve Gürcistan’da inşa edilmesi için görüşmelerin sürdürüldüğünü açıkladı.

Yatırım planları sorularını cevaplayan Hyundai; “Yakında Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir EV tesisi planını duyurmaktan heyecan duyuyoruz, ancak bu aşamada paylaşacak ayrıntılarımız yok.” dedi.

Hyundai SEVEN konsepti, Ioniq 7 hakkında ipucu veriyor

hyundai seven konsepti

Gürcistan’la görüşmeler sürüyor: 11 yeni Hyundai elektrikli araba modeli yolda!

Görüşmeler hakkında doğrudan bilgisi olan üç kişi Reuters’e verdiği demeçte, Hyundai’nin Gürcistan’da elektrikli araç tesisi inşa etmek için devlet yetkilileriyle ileri düzeyde görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Öngörülen maliyeti ve yaratması beklenen istihdam sayısı da dahil olmak üzere yatırımın detayları henüz netlik kazanmış değil.

A ve B segmentlerindeki rekabetçi oyuncuları i10, i20 ve Bayon modellerinin üretimini Türkiye’de yapan Hyundai’nin yeni Gürcistan EV fabrikası tamamlanırsa; elektrikli SUV Hyundai Ioniq 7 ve Kia EV9 modelleri yollara komşumuz Gürcistan’dan çıkacak.

2027 yılına kadar Kia markası adı altında 14 yeni elektrikli model, 2030 yılına kadar ise Genesis olarak 6 elektrikli lüks model ve Hyundai olarak 11 yeni elektrikli model piyasaya sürülecek.